فناوري تبديل گاز طبيعي به مايعات هيدروكربني (GTL)، فناوري بسيار راهبردي و مهم براي نظام جمهوري اسلامي مي‌باشد؛ كه براي اولين بار در كشور، توسط شركت GTL سناباد در شهرك صنعتي شماره 5 مشهد با ظرفيت 10 هزار بشكه در روز تجاري‌سازي خواهد شد.

مطالعات امكان‌سنجي اوليه اين واحد، در سال 1393 توسط واحد مطالعات شركت مهندسي سيال ثامن تهيه شده است.

كارفرما: شرکت GTL سناباد

هزينه سرمايه‌گذاري پروژه: 900 ميليون دلار

 

 

فناوری گاز به مایع (Gas to Liquids یا GTL) فناوری رسیدن از گاز متان به فرآورده‌های میان تقطیر نفت است. اهمیت این فناوری زمانی آشکار می‌شود که بدانیم بدون این فناوری، گاز طبیعی جایگزین کامل نفت‌ خام نیست و به‌ همین دلیل است، که نفت‌خام هنوز جایگاه و اهمیت محوری خود را در میان تمامی حامل‌های انرژی حفظ کرده است. نفت ‌خام که مستقیماً هیچ کاربردی ندارد، در فرآیند پالایش به محصولات متعددی تبدیل می‌شود، که هریک نیازی از نیازهای انسان در بخش تولید، گرمایش، حمل و نقل و روشنائی را تأمین می‌کنند.

برخی از فرآورده‌های نفتی هم می‌توانند در نیروگاه‌ها تبدیل به برق شوند و مجموعۀ این فرآورده‌ها نفت‌خام را به یک سوخت جامع و کامل تبدیل می‌کنند؛ که اگر نباشد مجموعه متنوعی از دیگر انرژی‌ها را باید جایگزین آن و هریک از فرآورده‌های آن کرد. و به همین دلیل است که نفت‌خام نقش محوریت و رهبری را در بازار انرژی جهان ایفا می‌کند و قیمت آن (یا فرآورده‌های) شاخص قیمت‌گذاری گاز و نیز شاخص اقتصادی بودن و یا اقتصادی نبودن تولید سایر انرژی‌ها است. گازطبیعی که هیدروکربن و نزدیک‌ترین سوخت به نفت‌خام است، تاکنون جایگزین بعضی از فرآورده‌های نفتی بوده، ولی جایگزین برخی دیگر نبوده است. خصوصاً در صنعت حمل و نقل علی‌رغم همۀ تحقیقات و تلاش‌هایی که در سطح جهان شده است، بنزین و نفت گاز جایگاه بی‌رقیب خود را حفظ کرده‌اند و گاز نقش جدی ایفا نکرده است. هم‌اکنون بیش از ۷۰ درصد از نفت‌خام مصرفی در جهان تنها در بخش حمل و نقل استفاده می‌شود و این بخش بیشترین وابستگی را به فرآورده‌های میان‌تقطیر نفتی دارا است. فناوری GTL، گازطبیعی را به جایگزین کاملی برای نفت‌خام تبدیل می‌کند.

البته ﺭﺍﻩﻫﺎﻱ ﺩﻳﮕﺮﻱ ﻧﻴﺰ ﺑﺮﺍﻱ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﮔﺎﺯ ﺑﻪ ﻓﺮﺁﻭﺭﺩﻩ ﻫﺎﻱ ﻧﻔﺘﻲ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﺑﺮﺧﻲ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻋﺒﺎﺭﺗﻨﺪ ﺍﺯ:

1.اکسایش (Oxidation) ﺯﻭﺟﻲ ﻣﺘﺎﻥ

2.ﺗﺒﺪﻳﻞ ﻣﺘﺎﻧﻮﻝ ﺑﻪ ﺑﻨﺰﻳﻦ                                                                                              

3.ﺗﺒﺪﻳﻞ ﻣﺘﺎﻧﻮﻝ ﺑﻪ ﭘﺮﻭﭘﻴﻠﻦ ﻭ ﺍﺳﺘﺤﺼﺎﻝ ﺑﻨﺰﻳﻦ، ﮔﺎﺯﻭﺋﻴﻞ ﻭ ﻧﻔﺘﺎ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻣﺤﺼﻮﻝ ﺟﺎﻧﺒﻲ

ﻭ ﭼﻨﺪﻳﻦ ﺭﻭﺵ ﺩﻳﮕﺮ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ ﻓﻨﻲ ﻭ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻱ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻓﺮﺁﻳﻨﺪGTL  ﺩﺍﺭﺍﻱ ﻣﺸﻜﻼﺗﻲ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺍﺯ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻲ ﻛﻤﺘﺮﻱ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩﺍﺭﻧﺪ، ﺍﻳﻦ طرح ﻓﺮﺁﻳﻨﺪ GTL ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﮔﺰﻳﻨﻪﺍﻱ ﻛﻪ ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ ﻓﻨﻲ ﻛﺎﻣﻼ ﺑﻪ ﺍﺛﺒﺎﺕ ﺭﺳﻴﺪﻩ ﻭ ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻱ ﻧﻴﺰ ﺩﺭ ﻭﺿﻌﻴﺖ ﻣﻨﺎﺳﺒﻲ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖ ﻣﻮﺭﺩ ﺑﺮﺭﺳﻲ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻲ ﺩﻫﺪ.

یکی از امتیازات مهم GTL نسبت به سایر جایگزین‌های حمل و نقل این است که این سوخت در همین اتوموبیل‌های موجود و در همین زیر ساخت‌های موجود شبکه‌های توزیع استفاده می‌شود و مرغوب‌تر نیز هست. در صورتی که به عنوان مثال برای CNG یا LPG ایستگاه‌های پمپ جدید با سرمایه گذاری بالا نیاز است.

فرآورده‌های حاصله نیز از فرآورده‌های مشابه پالایشگاهی مرغوب‌تر است. خصوصا از نظر نداشتن و یا بسیار کم بودن ترکیبات سولفور و آروماتیک‌ها. کیفیت فرآورده‌های مذکور به گونه‌ای است که در حال حاضر به دلیل این که استاندارد‌های آن بالا‌تر از استاندارد‌های تکلیف شده در اغلب کشور‌ها و حتی کشورهای پیشرفته است، در واقع دارای استاندارد کیفیت بیش از نیاز است و لذا شاید استفاده مستقیم آن چندان مقرون به صرفه نباشد، بلکه برای رساندن فرآورده‌های پالایشگاهی به استانداردهای مطلوب، بهتر است با فرآورده‌های پالایشگاهی مخلوط شود.

مزیت دیگر این فرآیند امکان به کارگیری منابع هیدروکربوری مختلف مانند گاز طبیعی(GTL)، زغال سنگ(Coal to Liquids یا CTL)، زباله، ضایعات کشاورزی(Waste to Liquids یا WTL)، و... است؛ که در دنیا واحدهای مختلف با خوراک های متنوع وجود دارد. به همین دلیل به این فرآیند XTL نیز گفته می شود؛ که حرف X نشان دهنده منابع مختلف تولید گاز سنتزی است.

نشانی: مشهد مقدس، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی(میثاق)، خیابان آیت الله هاشمی رفسنجانی 2، جاهد 1، پلاک ۱۵

تلفن:  ۶۰-۰۵۱۳۵۱۳۰۵۱۰ دورنگار: ۰۵۱۳۵۱۳۰۵۶۶

رایانشانی: info@SayyalSamen.com

وب‌نشانی: www.SayyalSamen.com